Kinofakti: Gotham city

Raksts tika pirmoreiz publicēts 2008. gada 12. februārī, kad jaunā Betmena sērijas filma vēl nebija parādījusies uz ekrāniem. Šobrīd man ir trakoti maz laika, tamdēļ nepārveidošu tās detaļas, kuras šobrīd varbūt jau ir zaudējušas savu aktualitāti. Sakodiet zobus un lasiet tāpat.

12.02.2008: Šogad bija plānota kārtējās “Batman” filmas nākšana pasaulē, taču nu tā ir apdraudēta sakarā ar galvenā ļaundara lomas izpildītāja – Hīza Ledžera negaidīto nāvi (pārdozēja miegazāles 22. janvārī). Runā, ka pārlieku daudz ainu ar viņa piedalīšanos jau ir ticis uzfilmēts un nu studija ir nokļuvusi visai nepatīkamā ķezā.

Iespējams, studija izvēlēsies darba turpināšanai kādu no iepriekšējiem lomas pretendentiem, piemēram, Robinu Viljamsu, Lačiju Halmi, Polu Betanī vai Adrienu Brodiju – bet varbūt tas būs pavisam kāds cits, jo nevienam jau nepatīk būt otršķirīgam. Taču tā ir studijas un aktieru darīšana; cerams tikai, ka projekts netiks pārtraukts pavisam.

Filmām par cilvēku-sikspārni ir gara priekšvēsture; Gotemas pilsētas vēsture ir kļuvusi par pamatu teju veselai subkultūrai. Dažādos avotos ir sīki aprakstīta tās īpatnējā arhitektūra un ikdienas dzīve, piemēram varat palasīt šo Wikipedia šķirkli.

Pirmā Betmena piedzīvojumu ekranizācija bija 1966. gada TV seriāls par cilvēka-sikspārņa un viņa sabiedroto izdarībām. Atceros redzējis dažas sērijas, kā tik tur visa nebija – gan tabletes, kas palīdz izdzīvot gāzes kamerā, gan prethaizivju aerosols, gan… Ne izstāstīt. Taču tāds Betmens, kādu mēs to atpazīstam šodien, uz kino ekrāna parādījās 1989. gadā Tima Bērtona režijā. Tas bija stāsts par Betmena un Džokera cīņu, par kuru jauna versija būs arī šogad plānotā filma.

Galvenais ļaundaris šai filmā bija Džeks Nikolsons, taču sākotnēji loma tika piedāvāta arī Viljemam Defo, Džonam Lizgovam, Džeimsam Vūdsam un pat Deividam Bovijam. Toties uz Betmena lomu pretendēja vesela rinda aktieru, taču studijas pirmā izvēle bija par labu Melam Gibsonam. Tomēr pēdējais no lomas atteicās, lai filmētos “Lethal Weapon 2”. Un varbūt labi vien ir – ne jau katram pa spēkam izturēt ikdienas filmēšanās slodzi, kurā varoņa tērps vien sver 70 mārciņas.

1992. gadā pirmās filmas pēdās sekoja Tima Bērtona “Betmens atgriežas”, kurā pie apvāršņa parādījās arī graciozā plēsoņa – kaķsieviete Mišela Pfeifere (sākumā gan bija doma, ka to varētu tēlot Madonna) un kāds dikti ļauns pingvīns, kurā tikai ar filmas titru palīdzību varēja atpazīt mūždien lomās tik labdabīgo Deniju DeVito. Šai filmā Betmens jau lidoja sparīgāk – viņa kostīms svēra vairs tikai 55 mārciņas.

Betmenam kļūstot populāram, sarosījās arī citi kinoļaudis. Nākamās divas filmas izveidoja režisors Džoels Šumahers. 1995. gadā tā bija “Batman Forever”, kurā viens no pasaules ļaunuma reprezentētājiem bija komiķis Džims Kerijs, bet otrs – vīrs melnā, Tomijs Lī Džonss, bet 1997. gadā – “Batman & Robin”, kur galvenais ļaundaris bija jau atkal mūsu pēdējā laikā bieži pieminētais Kalifornijas gubernators (bet papildus tika apspriestas Entonija Hopkinsa un cīkstoņa Halka Hoginsa kandidatūras). Betmena lomā pirmajā filmā iejutās Vels Kilmers, bet otrā – Džordžs Klūnijs. Klūnijam presē pēc tam mēdza jautāt, kā tas nācies, ka viņa jaunā palīga Robina tērpam “grēku zonu” sedzošā daļa ir bijusi krietni iespaidīgāka nekā viņam pašam… Toties Kerijs vairāk posta nodarīja nevis savai reputācijai, bet mēbelēm – runā, ka, trenējoties virpināt scepteri, viņš esot tās sadauzījis labi krietni.

Garāmejot jāpiemin arī 2004. gadā parādījusies filma par Kaķsievieti, taču tā sevišķu popularitāti neieguva. Toties gadu vēlāk uz ekrāniem tika palaists īsts meistardarbs – Kristofera Nolana režisētā “Batman Begins”. Šeit Betmena lomu pārņēma ne mazāk lieliskais aktieris Kristians Beils, kurš pazīstams kā ļoti īpašu lomu kolekcionārs. Gan par šo filmu, gan arī minēto aktieri es noteikti gribēšu uzrakstīt atsevišķu rakstu, tāpēc – gaidiet!

24 Comments

 1. dusk

  Vispār jau komiksfilmas 90% ir tuvas tām komiksam. Pateicīgs materiāls, bāze kino dzimšanai. Ne velti Lukas to slavē. Tomēr arī šis materiāls transformējies laika gaitā (es par Rietumu komiksiem runāju). Par Betmenu. Viss Betmena seriāls ir līmenī. Neuzskatu, ka filma, kur piedalījās “Švarciņš” atpaliek no pēdējā Betmena – tumšā bruņinieka. Pēdējā vairāk saprotama masām. Un kaķsieviete nebūt nebija izgāšanās. Kvalitatīvi, bez Betmena atainojat tās rašanos (manliekas es kādus 3 stāstu esmu lasījis). Tas, ka cilvēki nemaksāja naudu par to ir pavisam cits stāsts un analīzes vērts. Par kaķsievieti jeb savādāk šai tēmai jau pieskārās Betmens atgriežas. P.S. Kopumā vērtēt komiksfilmas un nelasīt komiksus, ir tas pats, kas neēst kūkas un rakstīt par tām. Tās rada komiksu auditorijai, kura ASV ir paliela.

 2. Nu, tieši pretēji – ar Švarcnegeru gabals ir daudz labāks par Tumšo bruņinieku. Atļaušos acīmredzot nepiekrist vairumam, bet gan paziņot, ka pēdējā Betmena filma man sagādāja pamatīgu vilšanos. Protams, ja neskaita ekselento Džokeri, kura tēlotājs līdz savam jaunās slavas apogejai nemaz neizvilka… Bet pati filma, neskatoties pat uz pārējo lielisko aktieru sastāvu, patiešām nelikās esam nekas labs, lai piedod man fani.

 3. dusk

  Kā komiks varbūt bija vājāks, tomēr pats Dark knight papīra formātā ir atšķirīgs skribelējums. Kā filma: ideāla. Aptver plašu auditoriju. Kādam acion (ļoti labs), kādam dziļākas idejas, kādam labi dialogi. Kases ienākumi ideāli. Aktieris – labs, tomēr ne viss ir viņa nopelns. Mirušā zīmogs – nea, Krauklī nomira poētiskāk tomēr tā bija, ir un palika tikai tumša, labi atainota komiksfilma, ar labu mūziku. Šeit man patīk idejas – drūmums, tiešums, vispasaules meli, skatpunktu izvēle, labais un ļaunais, pelēkais, divkosīgie es, neesošais ļaunums, spēcīgie simbolismi, pasaules vēlme uz ideāliem, ticība izdomātiem ideāliem, ticība izdomātām sistēmām, cīņa ar neko un tā tālāk. Filma ir labi iepakots gabals. Smaguma tam nav, bet ir lidojums. Verdikts: Kā filmai – 10 no 10. Kā Betmena komiksam 7 no 10.

 4. dusk

  Starpcitu Ledgeram Joker bija grūti tēlot. Slava nāca ar “Zilo kalnu” (Kuprainais kalns ir labi skatāms gabals 9 no 10 ballēm). Tomēr tā ir sadzīviski vienkārša loma. Tā nav pret viņu vienkāršo Es.

 5. dusk

  Kādreiz dzīvajā uzprasīšu kas nepatika :) Man ar sākumā likās movie kill the batman. Tomēr vēlāk kā action likās pielūdzoša. Filma iespārda, jo atveidota fantāzijas realitāte. Vienīgais filmas mīnus ir action gabals. Par lomām negribās atkārtoties. Visbiežāk, jo labāks scenārijs, jo piemērotāks atlasīts aktieris, jo nevar neizdoties. Respektīvi, piemēram, Oskaru šogad dabūja milk. Šons ir labs aktieris, tomēr loma ir spilgta, pluss patiks kritiķiem – viss kas atliek nospēlēt stereotipiski tēlam ;) varbūt uztvēri domu.

 6. Beils ir man viens no mīļākajiem aktieriem, tur ne vainas. Vienīgais, ne īsti patika Holmsas nomaiņa pret Džilenhali, bet nu tas tā. Kas tiešām nepatika? Sižets, ibio :D Paredzams (pat žanra ietvaros) un neuzrunājošs. Aktieri to glābt nevarēja. Ja skaistus dārgakmeņus ieliek sūdīgā ietvarā, kopā nekāda smukā kaklarota vis nesanāk.

 7. dusk

  Neesi ievērojos mūsdienās filmas nāk pa otram, trešam lāgam ar sižetu. Protams sižets kopumā un stāst bija sūds. Tomēr arī sū var skaisti pasniegt. 9 ballēs iekš imdb. Ok es esmu kritiķis, tomēr ar mtv paaudzei ir sava 2001 odiseja vai Kasablanka :) Odiseja ir episka un vispār gadsimta filma, tomēr Kasablanka iepaliek. ievērēji smagumu. Varbūt nelabi salīdzinājumi. Jāatzīst tev daudz taisnības. Es fanoju pa b klases sci-fi. Tomēr gribās saprast arī mūsdienas. Kāpēc cilvēkiem patīk tas gabals. action ir grūtais žanrs. tāpat kā komēdijas. Tie nav laikmetīgi žanri.

 8. dusk

  Vēl salīdzinājumam. Butch Cassidy and the Sundance Kid – noskatījos pagašgad. sižets sūds. Kamera super, aktieri super, dialogi super, filma super ;) vesterns Holivudisks tomēr ar lielo V. Pilnīgi noteikti vesternu top 5.

 9. dusk

  Noskatījos tikko treileru Batman Begins. Tu esi reālists un mīli taisnīgumu :) un vēl ko tādu. Man patīk haosa kārtība, izteikts negatīvisms, noliegums. Varbūt tāpēc pārāk subjektīvi patīk otrā daļa. Jo abas ir līdzīgas kameriski. Idejiski. zinot Betmenu vispār nekas jauns :)

 10. dusk

  režisori mēdz ar ekspermentēt. Ok laikam jābeidz. Naks jauni laiki. Rodriguez uzņem divus sci-fi, Tarantino spārda nacistus ar atklātu nežēlību. Ceru ka Beils piedalīsies, kādā interesantā projektā, jo neba mēs to ietekmējam. Varam, ja iespēja tikai interesantos projektus novērtēt. Starpcitu Beils kā aktieris ar saviem projektiem, man poatīk tāpat kā Lucas, Spilbergs vai vēl kādi zīmīgi ļaudis kino industrijā. Eh un man novēlam iespējas to visu noskatīties, jo kā zināms vairāk nekā puse pasaules iedzīvotāju vispār nezin kas ir Betmens ;)

 11. dusk

  Par terminatoru zinu. Tomēr pēc trailera ož biki fail. Rescue down Beilam bija labs pirmspēdējais gabals. Par pēdējiem diviem nav info. Es vairāk vērtēju gatavus gabalus. PAr terminātoru zinu, jo dikti interesējos par post apocalyptic tēmām.

Leave a Reply

Your email address will not be published.