Pasaules opera @kino_Splendid

Nu jau krietnu laiciņu kinoteātris “Splendid Palace” piedāvā skatītājiem patiesi saistošu izklaidi – pasaules slavenāko operu tiešraides, kas tiek translētas veselā rindā Eiropas valstu. Taisnības labad gan jāteic, ka kopš kāda laika ar to pašu nodarbojas arī “Kino Citadele” un, iespējams, vēl kāds no pašmāju kinoteātriem – taču “Splendid Palace”, toreiz vēl “Kino Rīga”, bija pirmie. Tamdēļ arī pasāku attiecīgās tiešraides apmeklēt tur, un mēdzu (ar dažiem apstākļu uzspiestiem izņēmumiem) uz tām piestaigāt joprojām. Bet nu par to, kamdēļ tas man šķiet tik tīkams pasākums.

Zināmas skumjas māc, redzot, cik skopi apmeklētas ir tomēr šīs tiešraides. Tur gan var būt vainojami dažādi apstākļi vai to kombinācija – vienam cena liekas par augstu, citam grūtāk apmeklēt tiešraidi, jo pēc Latvijas laika tā beidzas pārāk vēlu, vēl kāds varbūt baidās no paša tiešraides fakta: sak, kas tad nu tas par izsmieklu, klausīties operu caur internetu… Bet tieši no šī pēdējā aspekta, manuprāt, būtu jābaidās vismazāk.

Vērojot šīs tiešraides, skatītājs saņem neticami daudz spēcīgu, atmiņā paliekošu emocionālo iespaidu. Profesionāls operatora darbs izceļ brīnišķīgus tuvplānus, skatītājs var labi novērtēt ne tikai skanējumu un kopējo skatuves ainu, bet arī iedziļināties tās detaļās, izpētīt dažādus elementus. Kas man pašam likās ļoti interesanti – vismaz dažreiz pirms izrādes notiek arī ieskats aizkulisēs, var redzēt, kā izrādes dalībnieki tai gatavojas, gandrīz vai pašam uz savas ādas izjust viņu rindās valdošo satraukumu. Jo ir taču zināms – tas, ko Tu redzi uz ekrāna, patiešām kaut kur zemes citā malā notiek tieši Tagad.

Ne mazāk saistošas ir arī parasti redzamās intervijas ar izrāžu režisoriem un citām ļoti atbildīgām personām, var uzzināt daudz interesanta par izrādi. Protams, tad gan nenāk par skādi krietnas svešvalodu zināšanas.

Nu jau gan sezona tuvojas noslēgumam un gardēža ēdienkartē ir palikušas vien dažas izrādes (un diemžēl tieši šovakar – jau pēdējā tiešraide; pārējie būs ieraksti, kas gan tāpat ir pa savam interesanti), tomēr iesaku tad vismaz tās apmeklēt, novērtēt pašu pasākumu, lai nākotnē, atklājoties jaunām sezonām ar plašāku piedāvājumu, Jūs jau zinātu, par ko tad nu ir runa, heh.

Labu apetīti!

Afiša:

16. maijs – balets “Veltīgā uzmanība” (Ferdinands Herolds) – tiešraide no Londonas “Royal Opera House”, sākums pl.21:15

1. jūnijs – opera “Tristans un Izolde” (Rihards Vāgners) – ieraksts no Milānas “Teatro alla Scala”, sākums pl.18:00

1. jūlijs – opera “Norma” (Vinčenco Bellīni) – ieraksts no Boloņas “Teatro Comunale”, sākums pl.18:00

12. jūlijs – opera “Orfejs un Eiridīke” (Kristofs Vilibalds Gluks) – ieraksts no “Festival Internacional de Musica Castell” Pereladā (Spānijā), sākums pl.18:00

Sīkāk par katra uzveduma režiju un sastāvu var palasīties kinoteātra mājaslapā – nu jau pašā lapas apakšā.

Festival Internacional de Música Castell de Peralada

Leave a Reply

Your email address will not be published.