#pretACTA – fotostāsts

Šodien pēcpusdienā pie Ministru Kabineta norisinājās protesta akcija pret ACTA nolīguma ratifikāciju Latvijā.

Domājams, nevienam vairs nav jāstāsta, kas tas ir un kāpēc tas izraisījis šādu sabiedrības pretreakciju itin visās valstīs, kurās tiek runāts par tā atbalstīšanu. Diemžēl mūsu mediji šoreiz vairumā ir (vismaz tā šķiet) nostājušies “barikāžu pretējā pusē”, attēlojot šodienas akciju kā vāji apmeklētu un vispār slikti organizētu. Teikšu kā Eiropas pasaku varoņi to mēdz – pats biju klāt, (sniega) putru ēdu un visu redzēju. Dalībnieki nāca un gāja bariem vien, daudzi bija pasākumam krietni gatavojušies, labprāt diskutēja savā starpā un ar mediju pārstāvjiem. Te arī neliels bilžu krājumiņš.

Stundu pirms pasākuma tikos ar tā organizatoriem tuvējā kafejnīcā, kur grupiņa gatavojās, zīmējot vēl pēdējos plakātus un, kā pirmajā bildē redzams, griežot īpašās lentītes, ar kurām iezīmēt obligātos kārtības uzturētājus.

Bija radušies arī pirmie sarežģījumi – īsi pirms pasākuma izbeidzās iepriekš sagatavotā megafona mūžs, tamdēļ steigšus nācās vietā uzmeklēt jaunu, kurš izrādījās mazāks un klusāks… Nākamais foto – jau pie Ministru Kabineta, organizatori steidz veikt vēl pēdējo instruktāžu “kārtībniekiem”.

Sākumā patiesi likās – preses darbinieku būs vairāk kā piketētāju. Taču šī sajūta ļoti ātri pārgāja, jo viļņiem vien klāt pasāka velties arvien jauni atbalstītāju pulki.

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

Iepriekšējā bildē redzamas simboliskās papīra maskas, kas tiek lietotas kā teatrāls elements ar ACTA un vispār cenzūru saistītajos protestos visā pasaulē – tā izcelsme meklējama sociālās fantastikas filmā “V for Vendeta”, kurā vēstīts par brīvības cīņām totalitāra režīma sabiedrībā. Tomēr policijas pārstāvjiem šis teātris nelikās pieņemams, tāpēc kādā brīdī viens no piketētājiem pat tika izrauts no pūļa (nez kāpēc gan “akcijā” uzskatīja par nepieciešamu piedalīties vismaz 5 policisti), un “iekrauts” likumsargu busiņā, kas tūdaļ ar ieslēgtām bākugunīm aiztraucās prom. Diemžēl šis starpgadījums manam fotoobjektīvam gāja secen, jo tobrīd sildīju aparātu somā, bet telefonbildes sanākušas pavisam bezjēdzīgas – varbūt kāds cits no klātesošajiem varēs stāstu laika gaitā papildināt.

Protams, nevar noliegt, ka faktiski policija rīkojās likuma ietvaros – jo tajā, kas skar piketus, patiešām noteikts: seju aiz maskas slēpt nedrīkst. Taču, manuprāt, šajā gadījumā tas tomēr ir strīdīgs jautājums, jo likums pastāv, lai nebūtu problēmas ar iespējamo likumpārkāpēju identitātes noskaidrošanu – bet šajā akcijā, kā jau minēju, maskas tika izmantotas kā teātra tērpi miermīlīgā protestā. Par to liecināja arī plakāti, kuru lielākā daļa bija rakstīta ar veselīgas ironijas un humora pieskaņu.

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

Nākamajā bildē redzams “Radio Naba” DJ Tanheizers, kurš ir arī kultūras un jo īpaši mūzikas pasākumu producents. Domāju, tā ir vēl viena liecība pret diemžēl izskanējušo viedokli, ka “pret ACTA ir tikai pirāti”. Mūsu iesīkstējušajai politiskajai paaudzei, kurā vairums pieraduši domāt tikai par sevi, laikam gluži dabiski ir jau aizmirsusies doma, ka sabiedrībā kādam varētu rūpēt arī demokrātijas idejas kopumā, nevis tikai sava āda.

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

ACTA

Šeit gan paspēju noķert kadrā vēl vienu starpgadījumu, diemžēl gan neredzēju, kas īsti to izraisīja. Rezultātā piesteigušies policisti pagrūda vienu no piketētājiem un laikam mēģināja atņemt tam karogu. Vai kāds var pastāstīt vairāk?

ACTA

ACTA

ACTA

4 Comments

  1. Asketic

    Gribēju tikai pieminēt, ka medijiem nav jānostājas nevienā pusē. Mediju uzdevums ir sausā un objektīvā veidā informēt par notiekošo. Mediji nedrīkst paust subjektīvu viedokli.

Leave a Reply

Your email address will not be published.