Vienvīra orķestris

It nevienā pilsētā nav retums tādu, kas pelna ikdienas iztiku ar priekšnesumiem uz ielas – tamdēļ ļautiņiem, kas vēlas īpašus panākumus, nākas izdomāt arvien oriģinālākas performanču metodes. Viena no tādām ir tā saucamie “cilvēki-orķestri”. Klejojot pasaules tīmekļa ārēs, esmu dažus no tiem atzīmējis kā sevišķi tīkamus. Lūk, dalos iespaidos.

Pirmais, kas še tūdaļ nāk prātā, ir lieliskais kanādietis Skots Danbers – kurš savus sniegumus iemūžinājis ne vien garāmgājēju atmiņā, bet arī trijos studijas albumos – vismaz divus no kuriem producējis viņš pats un kuru noformējumam izmantoti viņa māmuļas darinājumi no vecām drēbēm. Danbera centienu pamatā ir sociālais plakāts, dzīvesstāstu stāstīšana un pārdomu ierosināšana par šķiru cīņu. Tas gluži labi atklājas viņa vizuālajā tēlā.

Otrs mūziķis, ko gribu sevišķi starp citiem izcelt, vairāk ievērojams ar sevišķo uzstāšanās manieri. Diemžēl nav izdevies uzzināt paša izpildītāja īsto vārdu, kurš dēvē sevi par “Cigo Man Band” un pārsvarā ālējas Horvātijā. Lūk, viņam visai raksturīgs video.

Šim vīram, starp citu, ir arī savs YouTube kanāls, kurā var paskatīt vēl citus video: CigoManBand. Šis un arī Danbers ir manai sirdij tuvākie sava žanra mākslinieki, taču eksistē, bez šaubām, vēl daudz citu līdzīgu, piemēram, sensenais Profesors Gizmo.

Sociālo mediju uzplaukumu Latvijā un virtuālo nostāšanos līdzās šiem pasaulē plaši pazīstamajiem amata brāļiem diemžēl nepiedzīvoja mūsu pašu cilvēks-orķestris Uģis Dravnieks, saviem cienītājiem pazīstams arī kā Virsaitis – viņa mūžs aprāvās viņpavasar no sirds nepietiekamības. Tamdēļ nevarēšu Jums parādīt viņa uzstāšanās ierakstus, ja arī tādi ir pieejami, tad tikai privātās kolekcijās. Taču, ja kaut reizi esat viņu ielās manījis, noteikti atcerēsieties šo kolorīto cilvēku pēc fotogrāfijas. Man ar viņa tēlu asociējas ļoti īpašs paša jaunības posms, pavadīts lielākoties “Veldzītē” un tamlīdzīgos pilsētas sektoros (savējie sapratīs). Varbūt kādam ir video, ar kuru padalīties? Tas būtu patiesi lieliski.

foto no mūziķa paša kolekcijas, autors (man) nezināms


One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.