Ceļojums pilsētā 7

Pirms daudziem, daudziem gadiem – nē, tikai pirms septiņiem, bet tomēr, – ap šo laiku notika pasaulē izplatītās kustības “urbantrip” Latvijas atzara pirmā pastaiga pa pilsētas ārēm. Nekas sevišķs, klaiņošana bez jelkāda specifiska nolūka, taču tieši ar to esam paraduši atzīmēt kustības idejas dzimšanu, kas gan toreiz radās tīri sakritības pēc. Par to Jums arī pastāstīšu – kā nejaušības kļūst par laimīgām.

Raksts gan attiecas uz 2011. gada 22. maiju, tomēr pasauli un lasītājus tas sastop vien dienu vēlāk – par ko dziļi vainīgs jūtos. Kad rakstītājam kaklā sāp un galvā dun, visi darbi sokas lēnāk…


UrbanTrip jubilejas svinību tosts: Dagnis un Ilze

UrbanTrip slepenā vēsture

…pirmais ceļojums vai drīzāk tāda neliela pastaiga (2004) bija iecerēta ar mērķi, kurā nebija nekā mākslinieciska un pat ne veselīga. Kāda cilvēka pēkšņas idejas apgaroti, devāmies bariņā paklaiņot pa Kundziņsalas pusi, iedzert pa kādam alum (toreiz uz ielas vēl drīkstēja) un tādā garā. Tā nu mēs tur klejojām, līdz tikām līdz rūpnieciska paskata teritorijai ar ugunsdzēsības torni vidū, kura augšgalā esošajā būdiņā mūsu bariņš tūdaļ iespruka, lai saulrieta staros iztukšotu krājuma atlikumu. Un te radās minētā sakritība – bariņam nepievienojās tieši tie divi cilvēki, kuriem līdzi bija paķērušies arī fotoaparāti – Džerijs un Liene. Es tajā laikā biju kādas jauniešu kustības biedrs, kuras ideja bija nelietot alkoholu vispār, savukārt, Liene vienkārši nobijās no augstuma. Un tā nu mēs sākām tais pašos saulrieta staros klaiņot pa teritoriju, fotografēt ainavas. Nākamajā dienā, salīdzinot piedzīvojumus un vizuālo rezultātu, sapratām – tas jāatkārto!

UrbanTrip ir vizuālmākslinieku apvienība, kas par savas darbības pamatu izvirzījusi mākslu kā sociālo un vides problēmu aktualizēšanas veidu. Lielākoties tie ir fotogrāfi, taču apvienības biedru starpā sastopami arī video un citu tēlotājmākslas virzienu pārstāvji. Kā organizēta kustība UrbanTrip darbojas kopš 2004. gada. – no www.urbantrip.lv

Manuprāt, šis sākotnēji ne pārāk augstvērtīgais notikums tomēr diezgan labi sasaucas ar UrbanTrip darbību līdz pat šim brīdim – mēs rodam veidus, kā uzburt skaisto tur, kur citi lielākoties saskata tikai miskasti… Jau tuvākajā nākotnē sākām organizēt šādas pastaigas regulāri, nu gan aicinot līdzi cilvēkus, kuru interese bija vairāk “fotogrāfiska”. Citādi domājošie drīz atsijājās paši par sevi. Tad pieķērāmies arī Eiropas jaunatnes programmām, sākām rakstīt projektus un aktivizēties starptautiski. Kopš tā laika ir bijušās vairākas izstādes Latvijā un Zviedrijā, prezentējām kustības veikumus arī lielā organizāciju forumā Francijā. Esam pamanījušies pat izdot grāmatu, nesen par mums tapusi arī neliela dokumentālā filma, kas vēl aizvakar ieguva balvu par interesantāko scenāriju Latvijas jauniešu īsfilmu un foto festivālā. Vārdu sakot, garlaicīgi nav bijis.

Protams, šobrīd ideja savu īsto oriģinalitātes garšu ir zaudējusi – līdzīgas apvienības savairojušās kā sēnes pēc lietus, parādījušies papildus paveidi (geo-caching, foto-orientēšanās ekstrēmos apstākļos u.c.), savukārt, paši esam vairāk ierakušies ikdienas darbos un vairs tik skaļi neaktualizējam savu darbību kā agrāk. Tomēr atmiņas ir palikušas ārkārtīgi vērtīgas, arī projekti bijuši interesanti ne tikai kā atpūta, bet arī no vides aizsardzības, kultūras un vēstures skatījuma – grūti vārdos nodot, bet vērtīgi atcerēties tās emocijas un izpratni, kas nākusi, piemēram, sarunājoties ar patriotiskās akcijas “Baltijas ceļš” dalībniekiem trijās valstīs…

“UrbanTrip”, bez šaubām, ir sava mājaslapa – www.urbantrip.lv, kas gan pēdējā laikā vairāk pārvērtusies par blogu, kurā aprakstīt visādas interesantas lietas, kas ikdienā piefiksētas. Vairāki apvienības projekti ir atspoguļoti arī atsevišķā lapā www.photoroad.lv – no tās gan kautrējos, jo tur savākti visi materiāli no laika, kad es nepavisam nesapratu, ko iesākt ar fotoaparātu… Tas ir, tā es tagad domāju.

Un tomēr – pagājuši jau septiņi gadi. Viņgad atzīmējām 6 gadu jubileju tādā kā plašākā pasākumā ar “mākslinieciskām instalācijām” – šogad diemžēl veselības stāvoklis neatļāva organizēt, bet var gadīties, ka vēl sarosāmies, protams.

Kādreiz pacentīšos uzrakstīt par kustību vairāk – par tās darbības nopietno daļu, interesantajiem starptautiskajiem pasākumiem u.c.

► Starp citu, sekot “UrbanTrip” aktualitātēm var arī draudzīgajā portālā – www.draugiem.lv/urbantrip un tviterī – www.twitter.com/urbantrip_lv

neliela kolekcija par kustības pirmsākumiem un tuvu tam;
visas
fotogrāfijas nāk no šī bloga īpašnieka kolekcijas, izņemot pāris gadījumus –
#5 bildējis “garāmejot” kāds skolasbiedrs (kadrā kustības dibinātāji – es un Liene),
pēdējā ir fotogrāfa GarJāņa veikums (projektu dalībniece Diana un es grāmatas atklāšanā)

Leave a Reply

Your email address will not be published.