Cik Džerijam Šternam maksā Šlesers?

Latvijas vidējam interneta rakstu komentētājam ir kāda interesanta īpašība: viņš vienmēr visu zina labāk. Turklāt visbiežāk tieši tajos jautājumos, ar kuriem tam pašam nav nekādu saistību (notikumi, kuros cilvēks nav bijis klāt, par personām, kuras nepazīst, un tādā garā). Diezgan labi tas ir vērojams, piemēram, pie nesenajām publikācijām par NRA redakcijas izdemolēšanu vai kaut vai manis paša rakstiem “Diena” blogos par GovCamp ideju. Pēdējā gadījumā atklājas arī otra būtiskā raksturīpašība – vidējam interneta komentētājam ir pie vienas vietas, par ko ir raksts. Galvenais ir autora vārds, kuru apzelēt. Apmēram tāda paša iemesla pēc arī politiskā līmenī daudz patiešām lielisku ideju ir izgāzies tieši tāpēc, ka tās ir ierosinājuši “nepareizie cilvēki”. Par ko, starp citu, tas pats kritizētājlatvietis pēc tam labprāt skaļi raud.

Vēl Komentētājam patīk jebkurā aktivitātē saskatīt naudu. Dzīvnieku tiesību aizstāvji, viņaprāt, pārtiek no “ziedojumu biznesa”, politikā darbojas tikai stipendiāti, bet jebkura pilsoniskās sabiedrības aktivitāte tiek slepeni finansēta no opozīcijas politiķu kabatas. Tādi apgalvojumi drīz šur, drīz tur izskan arī saistībā ar t.s. “Brīvības ielas komūnu”. Nesen lasīju pat rakstu, kura autors stādījās priekšā kā topošais vēsturnieks, pauda savu viedokli par to, ka vārds “komūnas” neviena vēsturnieka izpratnē nav nekas labs, un izvirzīja minējumu, ka Brīvības ielas komūnu tiešā veidā finansē politiskās partijas, iespējams, pat Šlesers. Vienīgā šī absurdā raksta plusu saskatu faktā, ka tieši tādu ievada apgalvojumu dēļ plati iepletu acis, aizrijos ar tēju un nolēmu izlasīt rakstu līdz beigām – kā sasniegšanas brīdī es jau pasāku domās apcerēt autora garīgo veselību… Arī man ir dažas iebildes pret attiecīgās komūnas izvēlēto ideju un zināmas šaubas par izvēlēto metožu pielietojumu reāla mērķa sasniegšanai – taču vienmēr priecājos par to, ka cilvēki vismaz kaut ko mēģina darīt, nevis sēž malā, vaino visus pārējos slēptā motivācijā un pērkamībā un brīnās, kāpēc nekas nenotiek.

Protestētāju nelabvēļi mēģina būt ironiski, jautājot, no kurienes tad šie “bomži” ņem teltis un apģērbu, un ēdienu. Gribētos jautāt pretī – no kurienes vispār radusies pārliecība, ka protestējošie ir bezpajumtnieki? Pie Ministru kabineta neprotestē tie, kam nav kur iet. Katrs, kurš izsaka savas domas par notiekošo telšu komūnā – aizejiet vispirms kaut reizi ciemos pie šiem ļautiņiem! Parunājiet uz vietas, ieraugiet to savām acīm, nevis izsakiet apgalvojumus, par pamatu ņemot kaut kādus gaisā sagrābstītus “faktus”. Protestē cilvēki, kuriem ir apnicis valstī notiekošais, kuri saskata tajā netaisnību. Daudziem no protestējošajiem ir mājas, ir darbs – taču viņi neredz jēgu no sistēmas. Kas attiecas uz ekipējumu – lielu daļu no tā ir sadāvinājuši atbalstītāji. Tādi paši parasti cilvēki kā tie, kas “dzīvo” pie Ministru kabineta. Dažreiz uzņēmēji. Tie, kas ir reāli atnākuši apskatīties, kas notiek komūnā, runājuši ar tās dalībniekiem, iepazinušies ar prasībām un pārliecībām.

Tāpat lasīju pārmetumus, ka tikai galīgs stulbenis nevar dabūt darbu un eksistējošais bezdarbs ir pašu iedzīvotāju, nevis valsts vaina. Žēl, ka mēs laikam paši uzskatām, ka mums ir stulbeņu valsts… Man gan vairāk liekas, ka komūnas dalībnieki pieprasa taisnīgu algu un nodokļu sistēmu, nevis darbu kā tādu. To atrast varbūt tiešām nav tik grūti – ar noteikumu, ka tu esi jauns, vesels, ar patīkamu izskatu, izcelsmi un dzīvesveidu. Ko darīt tiem, kam ar kādu no šiem faktoriem nav paveicies? Un kāpēc lai cilvēks, kuram ir darbs, bet kurš jūtas piederīgs pie Latvijas valsts, samierinātos ar faktu, ka no cilvēku darba iegūtos nodokļus valsts tērē nevis nodarbinātības sistēmas amortizācijai vai cilvēku veselības un citu sociālo pakalpojumu uzlabošanai, bet mistiskiem valdības tēriņiem, no kuriem iegūst tās veidotāji, bet kuru nozīme visas valsts iedzīvotāju dzīvē ir stipri apšaubāma?

Apmēram tā es to visu redzu. Tagad varat sākt strīdēties par jautājumu, kas ir šo pārdomu virsrakstā.

21 Comments

 1. kiki

  Būtu jauki, ja tiešām telšu pilsētiņa tik ļoti patiesi cīnītos par šīm Jūsu minētajām vērtībām – bet ir jāatzīst, ka vairāki no tur mītošajiem IR vietējie bomži – pa teritoriju viņi ir riņķojuši gadiem – to nevar noliegt. Tāpat arī ir jāpārdomā – cik patiesas un pamatotas ir viņu prasības, ja neviens tās īsti neizprot un nesaprot – tas nozīmē, ka pašā saknē jau šī protesta ideja ir izgāzusies – ja pat vienkāršais cilvēks viņus nesaprot un kritizē.

 2. weirdnotes

  Es protams atbalstu radikālākas lietas, bet ja nu cilvēkiem ir laiks un iespēja, lai cīnās. Nelabvēļi parasti ir cilvēki, kas ne pa tēmu ko izsaka vai arī tiem kam liekas viss ir labi, jo visi (dzīve, apkārtējie) viņus glauda pa spalvai :D

 3. shwartz

  hehe, strideties par videjo komentetaju ir tas pats, kas aprakstit statistisko vilni Lielupe, vai sniega krishanas atrumu. Savukart par virsrakstiem ir ta, ka tie galvenais lai ir SEO specigi un vards slesers ir ok, kaut gan Raimonds Pauls butu specigak ;)

  Tas bija tiri par pedejo teikumu. Par rakstu, ka jau parasti, pasmaidu, piekritu “pa lielam” un .. un kas no ta mainas?

 4. Oless

  Tavu veselību ar var sākt apšaubīt! Piekrītu, ka visi protestētāji nav slikti un nav labi ļautiņi, bet ari Tava radikālā atbilde rakstam ir tālu no patiesības:P

  Ievads Tev ar – labrīt, vēlaties murgu? Lūdzu, fiksi sacepu!

  Par taisnīgām algām es Tev varu pastāstīt, ko cilvēki domā par taisnīgu algu darba devēji un darba ņēmēji :D abas frontes izprotu. Ceru, ka Tu ar!

  Garīgi stulbeņi visu prasa no valsts kā padomju laikos, bet aktīvi indivīdi mēģina atrast iespējas un darbu uz vietas. Tas ir mans viedoklis un varu plašāk izklāstīt. Valstij ir jāregulē, bet ko regulē cilvēki savās dzīvēs? Vai paši ir spējīgi sev pakaļu noslaucīt un tualeti iztīrīt, jebšu tas ar jādara valstij.

  Vēl Tu ļoti labi zini, ka cilvēki melo – vieni apzinīgi pūš teikas, otri neapzināti aiz savas nevēlēšanās noskaidrot patiesību.

  Iespējams, gan Tu, gan brīvibas komūnas raksta autors ir uzkāpuši uz šī grābekļa.

  Kā ari visiem iesaku palasīt rakstu, nevis tikai Tavu viedokli par to.

  Nekur neatradu rakstā Tevis apgalvoto – citēju: “Tāpat lasīju pārmetumus, ka tikai galīgs stulbenis nevar dabūt darbu un eksistējošais bezdarbs ir pašu iedzīvotāju, nevis valsts vaina. Žēl, ka mēs laikam paši uzskatām, ka mums ir stulbeņu valsts…”

  atsauce uz rakstu par ko cepiens – http://www.diena.lv/lat/tautas_balss/blog/edgars-engizers/velreiz-par-telsu-komunu

 5. Laimla

  Labi ka man ir darbs, citādi būtu jāapsver iespēja šai “komūnai” pievienoties. (Dzirdēju, ka sieviešu tur nav).
  Man rodas iespaids, ka labuma no šīs akcijas nebūs, bet novēlu lai izdodas.

 6. Mis

  Iepriekš valdības vīriem tika dāvināts biezpiens, lai uzlabotu atmiņu. Tagad varētu veikt akciju un dāvināt tiem skrubīti, lai āda nav TIK bieza, jo tādai tai tiešam jābūt, lai atstātu bez īpašas ievērības šāda veida protestus.

 7. Dagnis

  Pirmkārt, pēc kā jūs secināt, ka lielākā daļa protestētāju ir bomži? Kaimiņu tantei teica? Pa TV izskatījās pēc tādiem? Pamēģiniet jūs saģērbties iekš Armani vai Guchi, lai bez maz vai sutku nodzīvotos pa āru neuztraucoties par mīnusiem ārā. Komūnā varbūt viens cilvēks bija pelnījis palamu – bomzis. Bet tādu viņu, otrās grupas invalīdu, pataisīja dzīve, kā rezultātā bija spiests jau astoņus gados dzīvot uz ielas. Viņs pat atrodoties komūnā bija pārstājis dzert, saka izskatīties pēc cilvēka, un pat vairs nebija jāpārvietojas ar kruķu palīdzību. Tikai pēdējā laikā, par cik netika pieskatīts, nogāja atkal no ceļa, par ko tika diskvalificēts no Komūnas. Pārējiem cilvēkiem, cik zinu, ir gan jumts virs galvas, gan arī ģimenes. Varbūt visiem ne tie labākie apstākļi, bet vismaz nedzīvo uz ielas. Arī es neesmu bomzis, tāpat kā citi, kas ik pa laikam atnāk kaut stundu dienā tur pastāvēt.

  Otrkārt, daudzi piesauc, ka darbu nevar atrast tikai tie kas nemeklē. Nu paskatīsimies rupji uz cipariem. Cik mums bezdarbnieku? 100 tūkstoši? 150 tūkstoši? 200 tūkstoši? Tātad, pēc jūsu apgalvojumiem, ka nevar atrast darbu tikai tie kas nemeklē, tad jau sludinājumu serveriem no brīvajām vakancēm būtu jāplīst pušu! Tikai tāds sīkums, pēdejā laikā viens pēc otra bankrotā mazāki vai lielāki uzņēmumi, arī valsts nozarēs (policija, medicīna, skolotāji) nemitīgi tiek samazinātas štata vietas. Un to jūs saucat, ka ka tikai nespējīgi cilvēki nevar atrast darbu? Ok, teiksiet ka lai brauc uz ārzemēm. Bet tā jau paši savu valsti norokam, jo nodokļus maksājam ārvalstīm. Un ne visi grib škirties no ģimenes, galu galā no dzimtenes, lai ar kāda tā nebūtu. Neticu, ka nevienam šiem komentētājiem neviens no tuvākiem tālākiem radiem vaidraugiem nesēž bez darba jau ilgu laiku.

  Treškārt, ne visi cilvēki, pateicoties savām zināšanām vai izglītībai, spēj tiešām radīt pamatotas prasības valdībai. Katrs spriež tik, cik ir zinošs. Ir jau vienkārši bez zināšanām ekonomikā nobļauties, ka lūk Karginam un Krasovickim atņemt depozītus un tos izdāļām pensionāriem. Tam visam jābūt tiesiski un ekonomiski pamatotam. Ne visiem ir ekonomista un jurista izglītība. Pie iespējām reālām prasībām valdībai var nonākt tikai daudzu cilvēku diskusiju rezultātā, nevis aprēcot, ka kāds nobļāvies, ka jāceļ Disnejlenda. Ir jābūt savstarpējai komunikācijai nevis diršanai, lai kopīgi vienotos par iespējamiem risinājumiem. Tāpēc, vismaz sākotnēji, Komūnas viens no pamatmērķiem bija uzklausīt garamgājēju viedokļus, par to ko viņi redz, ko grib utt. Un ticiet vai nē, klāt ir nākuši un runājuši gan bezdarbnieki, gan pensionāri, gan skolotāji, gan kādas augstskolas pasniedzēji, gan biznesmeņi utt. Tikai kopā ko domājot, varam reāli ko pasākt. Viens no iespējamajiem soļiem būtu izveidot kādu nevalstisko organizāciju (vai ko tamlīdzīgu), ar mērķi iesaistīt pēc iespējas plašākas masas diskusijās, lai ierosinājumus un idejas normāli apkopot taustāmākā veidā. Jo kā līdz šim ir pierādījies, valdība parastos cilvēkus nedzird vai vienkārši nevēlas sadzirdēt, līdz ar to Komūna patreizējā izskatā drusku sāk zaudēt jēgu. Tāpēc, ir jāpaceļ jautājums, kā virzīties tālāk, nevis visu norakt pašā saknē!

 8. Vispār, ja tā padomā – ļoti interesanti, Oles, ka tu savā blogā esi ierakstījis, ka iestājies par pilsoniskām aktivitātēm un turklāt esi iestājies kādā jaunā partijā, kas sevi pat nosaukumā pozicionē par pilsoņu aizstāvi, taču pats, tiklīdz runa ir par reālām pilsoniskām aktivitātēm (šī termina tiešajā nozīmē, neatkarīgi no akciju kvalitātes), kā izskatās, vairāk iestājies pret tām, kamēr aktīvi atbalsti tikai tvitera protestus pret Repšes uzvalku un Rozentāles frizūru. Ļoti interesanta izpratne par pilsoniskajām iniciativām. Īpaši mani tas izbrīna, dzīvē tevi pazīstot kā it kā diezgan prātīgu veci…

 9. izskatās, ka te ir dažādi viedokļi par pilsoniskām aktivitātēm. vai ļauži, kas protestē pret “(lumpen)buržuāziju” /no burger- pilsonība, de/ ir uzskatāmi par pilsonisku akciju veicējiem?

  jebkurā gadījumā par pilsonisku aktivitāti mēdz saukt dažādas lietas, turklāt nereti visnotaļ pretrunīgas, tāpat kā nav skaidri pozicionēts, kas ir pilsoniskais pienākums, bet kas- nav.

 10. kiki

  Dagnim – tā kā komentārā izlasīju daudz ziņas, kas adresētas manam komentāram, tad gribu arī savu domu papildināt! Ne es, ne daudzi citi akcijas kritizētāji nekādā veidā nemēģina salīdzināt cilvēkus, kam ir vairāk resursu un tos, kam mazāk. Pat ne arī vēlme salīdzināt kāda izglītības līmeni vai zināšanu daudzumu – ir tikai viedoklis par to, ka ne man, ne lielai daļai citu cilvēku Latvijā nav nekādas vēlmes asociēties ar šādu protesta formu, kam nav ne satura ne mērķa – un visiem ir tiesības savu viedokli izteikt. Pats apstiprinājāt, ka starp dalībniekiem ir arī bomži – tas ir tikai fakts, kuru ne šī bloga autoram, ne arī protestētājiem nav tiesības noliegt – tā vienkārši ir un viss 9pretējā gadījumā tiek melots). Ja prasiet kā to zina – vienkārši strādāju tuvumā un jau gadiem esmu redzējusi konkrēto cilvēku. Piekrītu, ka arī tas, ka ir kāds šāds eksemplārs, nenozīmē, ka ir visi šādi jānozākā.
  Un ja runājam par spēju noformulēt ziņu, ko protests pauž – ja nepietiek zināšanu un spēju to noformulēt, tad nav tiesības pārmest man, vai citiem kritizētājiem, ka nejūtam nekādu saikni ar šo akciju, ka nepiekrītam šādai protesta formai. Ja nav jēgas darbībai, tad uztveru to kā egoistisku pašapmierinātību, savas patmīlības spilgtu apliecinājumu – ar domu “es nu jums visiem parādīšu un re ku viņš ar visiem parādīs – ko parādīs, nezinu – paši mācījāties skolā, izdomājiet ko mēs gribam!”. Un nestāstiet man par akcijas dalībnieku grūtajiem dzīves apstākļiem telšu pilsētiņā un milzīgo ziedošanos, tas ir tikai šī scenārija turpinājums. …bet tas ir mans viedoklis un gribu lai to ciena tāpat, kā cienu citu viedokļus.

 11. Dagnis

  Ir grūti pateikt, kas ir pareizi, kas nav pareizi. Veselību bojāt nav pareizi, bet dotā gadījumā tam ir lielāks efekts, nekā sēžot pie datorā un komentāros izkliedzot sašutumu par valstī notiekošo. Drausmīgi besī tas, ka daudzi apgalvo, ka ir citas metodes, kā mēģināt gūt kādu rezultātu, tikai nez kāpēc praktiski nevirns no tiem teicējiem nepasaka kā. Tik vien, ka ir.

 12. Dagnis

  Tikai nez kāpēc liela daļa visus tur esošos asociē ar bomžiem, lai ar tur visi tādi nav. Tad jau Centrālā dzelzceļa stacijā arī visi ir bomži! Tur tak viņi apgrozās!

Leave a Reply

Your email address will not be published.