Patiesība par cūku gripu

Ak jā, atkal skaļš virsraksts, neba nu tāds kā es varētu Patiesību zināt – taču šādas tādas versijas tomēr krājumā ir nonākušas. Redziet, pats jau aumež uzsveru savu ukraiņu asiņu daļu, un (kas šai gadījumā ir svarīgāk) vectēvs itin bieži kursē starp Latviju un Ukrainu darīšanās – bet tieši šobrīd visdažādākie dienesti un mediji ļoti iesaka Ukrainu neapmeklēt. Tamdēļ vispār sāku pa attiecīgās sfēras informāciju rakāties… Lūk, rezultāts.

Dažādi Ukrainas mediji stāsta sekojošo – valstī patiešām plosās diezgan smaga gripas epidēmija. Taču tā ir “parastā, ikgadējā”. Kā zināms, arī citu valstu prese līdz šim īsti nedeva apstiprinājumu tam, vai vispār eksistē tāda īpašā “cūku gripa”, dažuviet atceros pat manījis norādes, ka tā ir pīle. Arī Latvijā kādu brīdi tā ziņoja, bet tad pēkšņi kā pēc neredzama signāla visur sāka runāt par cūku gripu kā Latvijā jau reāli esošu slimību. Dīvaini gan, ka publikācijās tiek aprakstīta simptomātika, taču nekur neesmu lasījis konkrētu aprakstu par to, kas īsti ir cūku gripa un kā tās simptomus un ietekmi atšķirt no citām gripas formām – varbūt kādam ir cita pieredze, labprāt uzklausītu. Pagaidām gan liekas, ka katra “jaunā” gripa ir “labi aizmirsta vecā” un domāta tikai tāpēc, lai varētu atmazgāt naudu, iepērkot šaubīgas vakcīnas.

Starp citu, mūsu veselības ministre Rozentāle, kas “amatu apvienošanas kārtībā” ir ļoti saistīta ar vakcinācijas sistēmu Latvijā, tieši šajās dienās pošas uz pārrunām ar kolēģiem Ukrainā – izmantošu šo faktu, lai uzsvērtu attiecīgās lietas aizdomīgumu un vienlaikus atgrieztos pie runas par Ukrainu.

Ukraiņu laikraksts “Сейчас” apkopojis speciālistu viedokļus, no kuriem daži ir mēģinājuši saistīt šo gripas epidēmiju arī ar pietiekami tuvajām valsts prezidenta vēlēšanām. Situāciju modelēšanas aģentūras vadība izteikusi pārliecību, ka situāciju ļoti tiešā veidā izmanto patreizējā valsts galvas politiskā komanda, jo viņu kandidāta reitings patreiz ir katastrofāli zems. Ar nopirktu ārstu atbalstu varētu tikt panākta situācija, ka cilvēki izvēlas neapmeklēt vēlēšanu iecirkņus, baidoties no inficēšanās ar gripu, par kuras ārkārtīgo bīstamību šobrīd runā Ukrainas plašsaziņas līdzekļi. Tāpat tiek pieļauta iespēja, ka vēlēšanas varētu pat vispār nenotikt, ja “cūku gripai” izdotos piešķirt pandēmijas titulu un valstī izsludināt ārkārtas situāciju. Tādējādi prezidenta vēlēšanu atlikšana uz nenoteiktu laiku no malas izskatītos pēc ļoti loģiska un racionāla soļa.

Laikraksts “Только Правда” rok vēl dziļāk un ir šodien nācis klajā ar viedokli, ka valsts vadošie politiķi šo jauno slimību ir izzīduši no pirksta. Piemēram, mūsu pašu “Populārā medicīnas enciklopēdija” apgalvo sekojošo – epidēmija ir infekcijas slimības izplatīšanās, kas stipri pārsniedz parasto saslimstības līmeni attiecīgajā apvidū.  Tā varot “būt īslaicīga — uzliesmojuma veidā — vai arī attīstīties lēnām — tad tā turpinās ilgāku laiku un saslimstība ir liela”. Bet ukraiņu žurnālisti apgalvo, ka līdz pagājušajai piektdienai par epidēmiju vēl nav bijis pat runas, bet nu jau valdība ir paziņojusi, ka uz 30. oktobri valstī ir bijis 40000 saslimšanu, un paspējusi ieplānot vairākus miljardus grivnu lielus izdevumus tās apkarošanai, lai gan īsti vēl nekur nav bijusi publicēta salīdzinošā statistika, kas ļautu uzskatīt šo gripas uzliesmojumu par epidēmiju.

Īslaicīgam uzliesmojumam minētie skaitļi ir stipri par lielu, bet par citādu runāt dažu dienu laikā nemaz nav iespējams. Piedevām, arī ukraiņu pusē nevarēju uziet konkrētus paskaidrojumus, kā tieši atšķirt it kā potenciāli letālo cūku gripu no citām gripas formām, ar ko ik gadus tieši šajā laikā saslimst krietns daudzums cilvēku – un vai šiem minētajiem 40000 ir uzstādīta konkretizēta diagnoze. Ukrainas veselības ministrs Kņazēvičs, kurš ir patreizējā prezidenta bloka aktīvists, savos sākotnējos paziņojumos šos mistiskos tūkstošus it kā esot pieminējis tikai kā dažādu elpceļu infekciju slimniekus, bet pēc tam vienā balsī ar citiem attiecīgā bloka pārstāvjiem pēkšņi pasācis dēvēt par cūku gripas upuriem.

Starp citu, kā norāda “Только Правда”, uz visiem šiem desmitiem tūkstošu ir tikai 30 letālu gadījumu, pie tam tikai vienam kā nāves iemesls ir ierakstīts tieši “cūku gripa”. Jāsaka arī, ka dažādos ukraiņu medijos ir atrodama informācija par to, ka jaunā gripas veida laboratorai apstiprināšanai esot izmantoti no ASV humānās palīdzības veidā atsūtītie mikroskopi, kuriem it kā trūcis tieši to detaļu, kuras nepieciešamas attiecīgā gripas veida apstiprināšanai… Tāpat arī vēl citas versijas, kuras man ir slinkums ij tulkot, ij apkopot – galu galā, man tāpat nevienu no tām nav iespējas pārbaudīt, kura no tām patiesa, bet kura – tīrā pīle. Savā ziņā tas viss atgādina latviešu jezgu ap “Tele2 meteorītu”, kurā tāpat vislielāko burbuli ir uzpūtuši paši sensāciju kārie mediji un to auditorija – sauksim to par sniega bumbas efektu. Un gadījumu savās interesēs steidz izmantot gan politiķi, gan visdažādāko nozaru eksperti un “eksperti”.

Katrā ziņā, Ukrainā jau šobrīd ir aizliegtas visas masu pulcēšanās, mītiņi un tamlīdzīgas aktivitātes, kas priekšvēlēšanu periodā ir ļoti nozīmīgs viedokļa veidošanas instruments. Varbūt arī Latvijas politiķi pirms gaidāmajām Saeimas vēlēšanām ir aizdomājušies par ko līdzīgu?


Karikatūras autors: Brian Wheeler

8 Comments

  1. Pingback: Twitter Trackbacks for Patiesība par cūku gripu [whiterabbit.lv] on Topsy.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *